Kurtyny w spawalnictwie


Proces spawania, ze względu na swoją specyfikę, musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony. A raczej zabezpieczone musi być środowisko i przestrzeń, w których spawanie jest wykonywane. W tym celu wykorzystuje się ekrany spawalnicze, które pełnią funkcje ochronne.
Kurtyny z pcv przystosowane są do tego, aby ochraniać zarówno przestrzeń, jak i ludzi, którzy w niej funkcjonują.
Podczas spawania bardzo często rozgrzane odpryski metalu i iskry lecą różnych kierunkach. Rozżarzone mogą spowodować zaprószenie ognia. Tymczasem kurtyny paskowe mają to do siebie, że wyłapują te elementy i gaszą. Minimalizuje się w ten sposób powstanie pożaru.
Drugim ważnym elementem w pracy kurtyn jest bezpośrednia ochrona ludzi. Kurtyny wykonuje się z materiałów, które wychwytują szkodliwe światło. Dzięki temu, że zostaje ono zatrzymane, nie zagraża ludziom pracującym obok stanowiska spawacza. Sam spawacz ma natomiast maskę, która chroni jego wzrok. Podobnie, jak posiada odpowiedni kombinezon, który chroni go przed poparzeniami innych części ciała. Pozostałe osoby przed poparzeniami ochrania natomiast kurtyna. I dlatego właśnie powinna ona znaleźć się wszędzie tam, gdzie na co dzień wykorzystuje się proces spawania.

Zobacz polecane: Kurtyna paskowa.