Jak dopasować kolor dachu do domu?


Poszczególne odmiany dachówek różnią się nie tylko strukturą wykończenia, rozmiarem, wagą czy materiałem wykonania, ale także i… kolorem! Nie da się natomiast ukryć, że dla wielu osób ten kolor będzie mieć najistotniejsze albo przynajmniej bardzo istotne znaczenie, gdyż zadecyduje on o estetyce dachu i tym samym końcowej estetyce całego budynku. Dachy Poznań mogą być klasycznie czerwone, ale też białe, beżowe czy nawet czarne. Ostatnio w trendach wystąpiły nietypowe dachówki żywe, wykonywane ze sztucznej zielonej trawy. Tylko na co się zdecydować, aby dach rzeczywiście pasował do stylistyki domu?

Kolor dachówki sugerowany jest przez typ konstrukcji budynku. Bryły klasyczne, które w Polsce bardzo często stosowane są właśnie w domach jednorodzinnych, świetnie łączą się z chyba najbardziej klasycznym kolorem dachówki, czyli tradycyjną czerwienią. Ta barwa dachu stworzy zgrany duet z niemalże każdym kolorem elewacji, choć może gryźć się z taką idealnie czystą bielą, więc na połączenie biało-czerwone lepiej uważać, a już najlepiej w ogóle go nie stosować.

W przypadku gdy konstrukcja budynku jest natomiast bardziej nowoczesna i nietypowa, warto zwrócić się w stronę chłodniejszych odcieni kolorystycznych i popatrzeć na różne palety czerni czy szarości. Nawet takie srebrne czy grafitowe dachy Poznań potrafią wyglądać przepięknie, a przy tym są praktyczne, bo dzięki temu, że mają ciemniejsze wykończenie, zanieczyszczenia nie są na nich aż tak bardzo widoczne.

A co z dachami typowo zielonymi, nazywanymi również dachami żywymi, o których było wspomniane na początku tego tekstu? Otóż jako że one same w sobie mają mocno określony rustykalny charakter, pasują przede wszystkim do wiejskich zabudowań, tradycyjnych dużych domostw i budynków utrzymanych w stylistce równie rustykalnej. Na tego typu bryłach bardzo dobrze zadziałają również dachy w kolorach miedzianym lub brązowym. Ziemiste odcienie przy okazji doskonale łączą się z zielenią, której zwykle nie brakuje w otoczeniu polskich domów.

Odwiedź jeszcze: https://www.polwest.pl/